Site Loader

Muminki to prawdziwa klasyka literatury i to nie tylko w kategorii książek dla dzieci. Chociaż ukierunkowano je na młodych odbiorców, to przygody tych małych stworzeń znalazły zainteresowanie również wśród dorosłych. I na tym polega ich uniwersalność. Są ponadczasowe i można powiedzieć, że wychowały się na nich całe pokolenia. Dlatego to właśnie dla nich Muminki. Zebrane. Tom 1 – TaniaKsiazka jest czymś, czego przegapić nie można.

Wszystkie książki o Muminkach w jednym miejscu

No prawie wszystkie, ponieważ całość podzielona jest na dwa tomy. Mimo to i tak jest to świetny pomysł. Zamiast szukania pojedynczych wydań książek i płacenia za nie osobno, co z pewnością wyjdzie drożej, można mieć całą kolekcję taniej i w dwóch tomach. To o wiele wygodniejsze rozwiązanie, z którego postanowiłem skorzystać. I cieszę się, że podjąłem taką decyzję. Sama strona wizualna pierwszego tomu jest bardzo ładna i estetyczna. Do tego treść wzbogacona jest o czarno-białe ilustracje świetnie pasujące do opisanych wydarzeń i przygód Muminków. Nadaje to całości wspaniałego bajkowego charakteru tak dobrze znanego również z telewizyjnych adaptacji książek.

W tym tomie zamieszono pięć pierwszych powieści o Muminkach napisanych przez Tove Jansson. Dobrym pomysłem było umieszczenie ich według kolejności, w jakiej zostały wydane. Dzięki temu zachowana jest odpowiednia chronologia i przy okazji czytając, można ujrzeć, jak przebiegała ewolucja Muminków – od pierwszej krótszej powieści pt. “Małe trolle i duża powódź” przez następne i obszerniejsze na “Lecie Muminków” kończąc. W każdej z nich pojawiają się też nowe postacie, poszerzając świat Muminków o nowe miejsca i bohaterów, przyjaciół czy przerażające stwory – jak np. Buka. Przypadła mi do gustu taka forma wydania tego tomu. Wszystko jest zgrabnie poukładane i do każdej kolejnej części przechodzi się płynnie i przyjemnie.

Cudowna wyprawa do Doliny Muminków

Miałem sporą przerwę, odkąd ostatni raz przeczytałem czy obejrzałem bajkę o Muminkach. Kiedy człowiek dorasta, zaczynają go interesować inne rzeczy niż w dzieciństwie. To naturalna kolej rzeczy, która sprawia, że to, co kiedyś fascynowało, staje się wspomnieniem. Tyle że po latach często nadchodzi taki moment, kiedy pojawia się jakieś wewnętrzne pragnienie powrócenia chociaż na chwilę do dzieciństwa. O tym okresie najlepiej przypominają właśnie bajki, ponieważ to one stanowiły jedną z najważniejszych rozrywek. I co też nie jest bez znaczenia, po wielu latach człowiek może odkryć w nich coś nowego – coś, co umknęło mu jako dziecko. Bajki często zawierają jakieś przesłanie, mądrość i czegoś uczą – no i oczywiście bawią. Tego właśnie doświadczyłem, czytając ten tom i następny. Polecam je wszystkim, którzy chcą na powrót poczuć tę wspaniałą atmosferę z dzieciństwa.

 

Natalia